Рус Укр
ГоловнаПублікаціїОСББОСББ: неприбуткова організація чи донор бюджету?
Новини ЖКГ
23 Квітня 2024 p.
18 Квітня 2024 p.
16 Квітня 2024 p.
09 Квітня 2024 p.
05 Квітня 2024 p.
04 Квітня 2024 p.
03 Квітня 2024 p.
01 Квітня 2024 p.
19 Березня 2024 p.
07 Березня 2024 p.
Опитування всі опитування
ЩО ПЕРЕШКОДЖАЄ ВАМ ВЧАСНО СПЛАЧУВАТИ РАХУНКИ ЗА ПОСЛУГИ ЖКГ?
Занадто високі тарифи
Регулярне підвищення квартирної плати
Низька якість послуг або їх повна відсутність
Не дотримання виконавцями термінів з вивезення сміття
Бездіяльність ЖЕКу
Нічого, я завжди вчасно сплачую
Я не вважаю за потрібне платити за комунальні послуги


УК  NEW Роз'яснення, щодо розрахунку розміру житлової субсидії

УК  NEW Житлова субсидія: хто має право на її отримання

УК  При призначенні субсидії враховуються доходи подружжя, незалежно від їх реєстрації

УК   Категорії громадян, які втратили право на отримання субсидії

УК  П'ять основних питань та відповідей про субсидію на оплату ЖКП

 



 

 



 

ОСББ: неприбуткова організація чи донор бюджету?

Влада на найвищому рівні чимало сказала про необхідність реформи ЖКГ, підтримку створення ОСББ і тому подібне. Шкода лише, що цих слів не почули ні податківці, ні правоохоронці, ні місцеві адміністрац

Забудовник може роками зволікати з передачею на баланс ОСББ будинку і прибудинкової території, місцева адміністрація може ухвалити рішення заднім числом про передачу ОСББ одного, а не двох відсотків службового житла, міська рада може роками «маринувати» клопотання про передачу землі під будинком у порушення закону «Про ОСББ» та інших нормативних актів. І це все жодній посадовій особі звільненням чи кримінальним переслідуванням не загрожує. Натомість варто одному з мешканців будинку ОСББ (у кожному будинку є такий індивідуум) написати кляузу – приїдуть і з прокуратури, і з адміністрації, і з податкової – і шукатимуть злочинців серед людей, які об'єдналися, прагнучи жити у комфорті.

Чому так? Запитання риторичне і неконкретне. Натомість у цій статті ми ставимо кілька абсолютно конкретних запитань, на які бухгалтери ОСББ усієї України чекають відповідей від податківців. Чи дочекаються?

Генеральне запитання звучить так: «Чому податківці сприймають ОСББ як комерційні структури і намагаються винайти нові джерела доходів бюджету саме у діяльності ОСББ – неприбуткових організацій, які до того ж держава намагається підтримати, принаймні словами? Тепер конкретизуємо.

Податок за зберігання відходів
Податкова по-своєму трактує поняття «спеціально розміщені місця для зберігання відходів» і під цим приводом винайшла новий податок для ОСББ та інших організацій, що експлуатують житло. Як розповіла бухгалтер київського ОСББ «Позняки-комфорт» Ганна Мірчук, нині ця тема активно обговорюється на бухгалтерських форумах.

«Податок незрозумілий, адже для того, щоб займатися діяльністю з тимчасового розміщення відходів, потрібно брати дозвіл на зберігання, це окремий вид діяльності. Фактично податкова вважає ОСББ сміттєзвалищем. Ми ж маємо угоди з фірмою, яка вивозить сміття, вона має дозвіл на вивезення і зберігання. Мінрегіон дав роз'яснення, що таке «розміщення відходів». У поясненні йдеться, що смітники у дворах не можна вважати спеціальними місцями для сміття. Це ж по всій Україні податкова таку вимогу поставила до ОСББ, ЖЕКів – раз у квартал треба платити цей так званий екологічний податок. На наш 200-квартирний будинок це виходить 150 гривень у квартал. Для ОСББ, у якого тариф 2.50 на квадратний метр площі – і ці 150 гривень значні гроші. До речі, про тариф. От я бухгалтер у ОСББ, а сама живу у будинку, який обслуговує ЖЕК. У нас тариф 2.70, а послуги у нас не такі якісні як тут. Але ОСББ мабуть теж скоро доведеться підняти тариф», - розповідає Ганна Мірчук.

osbb_f_5

osbb_f_6
Отже ОСББ може собі дозволити тримати такий низький тариф – 2.50, у той час, коли у ЖЕКівських будинках тарифи набагато вищі. ОСББ може, тому що воно створене мешканцями і дбає про них. Чому податківці своїми діями намагаються обезкровити ОСББ?

Відповідь податкової... прогнозована
Що це за податок? За роз'ясненням я звернувся до Дарницької податкової інспекції. На мій письмовий і усний запит, надісланий у четвер, фахівець відділу роз'яснювальної роботи Кішта Ірина Олександрівна обіцяла відповісти. Навіть дала телефони фахівців, які відповідають за вказаний напрямок. Однак розмови так і не вийшло. І.Кішта пояснила це так: «Начальник управління категорично відмовляється з Вами спілкуватися. Вона сказала, що їй не треба ніяких інтерв'ю і у неї дуже багато роботи». Хочеться вірити, що Державна податкова адміністрація, реагуючи на мій запит уже у цю структуру, нагадає державним службовцям про те, що пояснення своїх дій суспільству – це теж частина їхньої роботи.

Коментар законодавця
Віктор Матчук, народний депутат України, член комітету ВР з питань будівництва, містобудування та ЖКГ:
«Коментувати дії нашої податкової, зокрема, з питання цього екологічного податку, річ невдячна. У багатьох випадках раціонального зерна знайти нереально. У більшості випадків такі дії податкової інспекції спричинені тим, що ОСББ вважають беззахисним. Скажімо, коли податкова пред'являє дивні претензії великим корпораціям, там є цілі юридичні департаменти, які захистять корпорацію від податківців, а ОСББ повинні триматися купи, спільно захищатися від таких дивних претензій усіх фіскальних організацій. Це єдиний вихід».

В.Матчук, до речі, пообіцяв допомогти цьому ОСББ у врегулюванні даного питання. З чого робимо висновок, що законодавець не знає про те, що ця проблема стосується всіх без винятку ОСББ в Україні. Водночас народний депутат навів конкретний приклад, який показує, що декларації профільного міністра та інших представників влади далекі від реального життя

«ОСББ чомусь підпадає під категорію юридичних осіб і платить за електрику більше гривні за кіловат. Уявіть: ОСББ вирішило відмовитись від неякісних послуг теплопостачальників. Ставлять собі автономну котельню електричну – і їй постачальники продають електрику як юридичним особам. Якби кожен поставив собі маленький котел вдома – він би платив 24 копійки, коли люди об'єдналися і зробили щось разом для себе – вони ж не продають електрику чи тепло іншим – вони змушені платити втричі більше. Цікаво, що я подав законопроект, який мав би зрівняти ОСББ і фізичних осіб у питанні вартості електроенергії, але він уже тривалий час лежить у комітеті, готовий до другого читання і не виноситься у Раду. Чому? Я думаю тому, що говорити про підтримку ОСББ і реально щось робити – це різні речі», - зазначив Віктор Матчук в ефірі «Радіо Ера ФМ».

Податок на прибуток
Однак податок з ОСББ як зі сміттєзвалища – це лише остання новація від українських податківців. Є чимало давніх методів «доїння» співвласників багатоквартирного будинку.

Ганна Мірчук, бухгалтер ОСББ «Позняки-комфорт» (вул. Драгоманова, 6-А): «Наше ОСББ з моменту реєстрації і донедавна змушене було платити податок на прибуток!!! Так, податкова інспекція вважала нас прибутковою організацією, через те, що мешканці при ухваленні статуту на загальних зборах зробили помилку, записавши, що у разі ліквідації ОСББ майно розподіляється порівну між співвласниками. Натомість потрібно було вказати, що майно ліквідованого ОСББ передається іншій неприбутковій організації, або ж іншій юридичній особі – балансоутримувачу. Ось через цю помилку ОСББ змушене було платити податковій як комерційна організація. Нещодавно ОСББ виграло суд у податкової, і податківці змушені були зареєструвати нас як неприбуткову організацію. Нам мали б повернути неправильно взяті з нас кошти, але у податковій з цього приводу інша думка. Ми подали до суду, щоб роз'яснили, коли нас повинні перереєструвати як неприбуткову організацію – з моменту реєстрації у 2007 чи з моменту виграного суду? Суд постановив, що грошей переплачених ми не отримаємо... Але з другого кварталу ми вже неприбуткова організація. Раніше тисячу гривень у квартал віддавали ні за що... В принципі тисяч вісім вони повинні були б нам повернути... Однак податок на прибуток ми все одно платимо, оскільки є орендовані приміщення (наприклад провайдери інтернету, телебачення орендують для своєї апаратури приміщення», - розповіла Г.Мірчук.

Отже, ці надходження податкова інспекція теж вважає комерційними прибутками, так, ніби податківцям не повідомили про те, що ОСББ треба підтримувати.

Компенсація за пільговиків
Пільговики – це проблема, яка потребує вирішення на рівні держави. Адже ОСББ має угоди з постачальниками послуг, трудові угоди з двірниками та іншими працівниками і має вчасно з ними розраховуватись у повному обсязі. Натомість з пільговика держава дозволяє взяти тільки частину вартості послуги, обіцяючи згодом компенсувати. Оце «згодом» у випадку київських ОСББ розтягується на роки.

«Скажімо, постачальники води, тепла місяць у місяць роблять нам взаємозалік за пільговиків. Натомість інша ситуація з пільгами на експлуатаційні витрати (сміття, прибирання прибудинкової території, освітлення сходів і коридорів і таке інше). Кошти, заплачені нами постачальникам послуг за пільговиків у 2010 році, нам компенсували тільки нещодавно. Нині держава винна нам 5 тисяч гривень!!! Фактично ми, як і інші ОСББ, втрачаємо обігові кошти на тривалий період, тобто даємо безвідсотковий кредит державі на рік і більше!», - розповідає Ганна Мірчук.

Виникає запитання до місцевих адміністрацій, до міністерства: це ви називаєте підтримкою ОСББ?

Податки ОСББ, яких могло б і не бути
Ганна Мірчук, бухгалтер ОСББ «Позняки-комфорт» (вул. Драгоманова, 6-А): «Податок на воду – дивний і висмоктаний з пальця, як на мене. Мешканці від цього податку звільнені, натомість нежитлові приміщення мають платити за спеціальне використання води. Для перукарні і стоматологічної клініки це ще можна зрозуміти, але для офісів... Оскільки в ОСББ є угода з водоканалом, а у власників нежитлових приміщень - з ОСББ, ми платимо цей податок, але нежитловим ми нараховуємо компенсацію за податок на спеціальне використання води окремим рядком. Їм це навіть зручніше, коли податківець приходить з перевіркою, він може запитати, чи платить цей офіс податок на воду – і тоді відповідь є готова у документі. Цей окремий рядок – мій власний винахід».

osbb_f_7Податок на землю
Земля під нашим будинком ще нам не належить, але податківці у 2010 році нас намагалися змусити платити за землю, - продовжує Ганна Мірчук. - Ми попросили: покажіть нам землю, яка нам належить, за яку ми маємо платити. Зрештою, коли перевірили по кадастру і з'ясували, що у нас немає землі – перестали вимагати з нас земельний податок.

Але питання залишається. Домобудівні норми, закон «Про ОСББ», розпорядження КМДА передбачають наявність прибудинкової території, яка у певні терміни має бути відведена і передана ОСББ. Клопотання ОСББ «Позняки-комфорт» маринується у Київраді з 2007 року. А нещодавно на адресу ОСББ прийшов просто неймовірний лист, у якому земельне управління КМДА пропонує домовитися про встановлення нашої прибудинкової території з іншими юридичними особами, яким належать земельні ділянки по сусідству з будинком ОСББ. А це або забудовники, або паркувальники. Виникає питання: а як так сталося, що територія, яка за законом мала б бути прибудинковою територією 200-квартирного будинку, стала раптом належати комусь іншому?

osbb_f_3Може, причина у тому, що якби був виконаний закон і ОСББ мало свою землю, то автомобілі мешканців будинку могли б паркуватися не на комерційних стоянках, а на стоянці ОСББ на прибудинковій території. Натомість, нині ОСББ має переданих від забудовника 200-квартирного будинку аж 17 машиномісць!!! Згадайте вартість парковки авто за ніч, помножте на кількість квартир, відніміть 200 гривень єдиного податку (оскільки «Київтранспарксервіс» передає свої парковки приватним підприємцям на єдиному податку) – і отримаєте прибуток. Заради такого ласого шматка можна не звертати увагу ані на слова Президента чи міністра про підтримку ОСББ, ані на Закони... Заради такого бізнесу можна відкривати кримінальні справи стосовно голів ОСББ за, нібито, захоплення землі (саме так сталося з ОСББ «Позняки-комфорт», яке облаштувало парковку на місці сміттєзвалища поряд зі своїм будинком, в очікуванні рішення Київради, яке, за законом, закріпило б цю землю за ОСББ).

osbb_f_4Однак і земельний податок з ОСББ, яке не має землі, – це ще не всі винаходи українських податківців з «підтримки ОСББ». Є ще податок за місцеву символіку.

«Нас намагалися змусити платити за використання слова «Позняки» у назві ОСББ «Позняки-комфорт». Поки що з цим тиша, але прецедент був», - розповідає Ганна Мірчук.

Державна фінансова допомога ОСББ. Тільки для тих, хто дружить з владою?
Чимало сказано про те, як держава допомагатиме мешканцям будинків, які створять ОСББ. Зокрема багато говорилося про виділення коштів у бюджеті на капітальні ремонти будинків після створення ОСББ. Однак, чи знає хтось мешканця будинку, у якому такий ремонт здійснений? А якщо такі будинки є, то на яких підставах саме цим будинкам виділені кошти на ремонт? Скажімо, ОСББ «Позняки-комфорт» змушене було використати кошти власного ремонтного фонду, які збиралися впродовж кількох років на виправлення недоробок будівельників. Зокрема, довелося латати міжповерхові шви на глухій стіні 22-поверхового будинку. А це висотні роботи, доволі недешеве задоволення. Утеплити цю стіну ОСББ самотужки не може, а обіцяних коштів з бюджету мабуть не дочекається ніколи. Бо для цього треба «дружити» з РДА, а це означає – не вимагати від районної влади дотримання закону. Звичайно ж, ОСББ за свій рахунок змушене було відремонтувати сходи і коридори, сяк-так опоряджені горе-будівельниками.

Ще одна ознака дивного ставлення до ОСББ з боку районного начальства. Нещодавно РДА вручила премію за найкращу прибудинкову територію, а іншому будинку дала кошти на ремонт сходів. Механізм виділення цих коштів не дуже зрозумілий. Інформації на офіційному сайті з приводу проведення конкурсів чи грантів на ремонти для ОСББ немає. Отже... Напрошується сумний висновок. І цей висновок можна буде вважати неправильним тільки тоді, коли про виділення бюджетних коштів зможуть дізнатися усі платники податків з відкритих джерел, без написання спеціальних запитів...


Олександр Івахнюк, спеціально для ІА «Україна Комунальна»

 
Коментарі (0)