Рус Укр
ГоловнаПублікаціїЗаконодавствоНормативні документи які потрібні для укладення договору з Управителем
Новини ЖКГ
24 Грудня 2021 p.
23 Грудня 2021 p.
17 Грудня 2021 p.
16 Грудня 2021 p.
30 Листопада 2021 p.
25 Листопада 2021 p.
24 Листопада 2021 p.
15 Листопада 2021 p.
Опитування всі опитування
ЩО ПЕРЕШКОДЖАЄ ВАМ ВЧАСНО СПЛАЧУВАТИ РАХУНКИ ЗА ПОСЛУГИ ЖКГ?
Занадто високі тарифи
Регулярне підвищення квартирної плати
Низька якість послуг або їх повна відсутність
Не дотримання виконавцями термінів з вивезення сміття
Бездіяльність ЖЕКу
Нічого, я завжди вчасно сплачую
Я не вважаю за потрібне платити за комунальні послуги


УК  NEW Роз'яснення, щодо розрахунку розміру житлової субсидії

УК  NEW Житлова субсидія: хто має право на її отримання

УК  При призначенні субсидії враховуються доходи подружжя, незалежно від їх реєстрації

УК   Категорії громадян, які втратили право на отримання субсидії

УК  П'ять основних питань та відповідей про субсидію на оплату ЖКП

УК Як заповнити декларацію для призначення субсидії?

УК  Як заповнити заяву про призначення субсидії?

  

  

Нормативні документи які потрібні для укладення договору з Управителем

На сьогодні чинні постанови «Про затвердження ТД про надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд» та «Про затвердження ТД про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій»
На сьогодні чинними є дві постанови КМУ від 20.05.2009 р. —  № 484 «Про затвердження Типового договору про надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд» та № 529 «Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій». Якою з них керуватися при укладенні договору з управителем?
 
При укладенні договору з управителем нині слід керуватися постановою КМУ від 20.05.2009 р. № 484 «Про затвердження Типового договору про надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд».
 
Чому так:
 
Як відомо, ч. 3 ст. 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 р. № 417-VIII (далі – Закон № 417) встановлено, що умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
 
Водночас дійсно, на сьогодні є чинними дві постанови КМУ від 20.05.2009 р., якими затверджені два на перший погляд схожі типові договори —  № 484 та № 529 (надалі іменуватимемо відповідні договори Типовим договором № 484 та Типовим договором № 529 відповідно). Однак предмет зазначених договорів є різним.
 
Так, послуги з управління багатоквартирним будинком та послуги з утримання будинку за своїм змістом та обсягом не є тотожними.
 
Тут варто відзначити, що і Типовий договір № 484, і Типовий договір № 529 були затверджені значно раніше, аніж з’явився Закон № 417. А саме, по суті, на виконання п. 1 ч. 3 ст. 20, п. 3 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 р. № 1875-IV (далі – Закон № 1875), якими встановлено обов’язок споживачів та виконавців житлово-комунальних послуг укладати договори на надання відповідних послуг, підготовлені саме на основі типового договору.
 
При цьому ч. 1 ст. 13 Закону № 1875, в якій закріплено поділ жилого-комунальних послуг на види залежно від функціонального призначення, виокремлено:
 • послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо) (п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону № 1875);
 • послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо) (п. 3 ч. 1 ст. 1875).
Оскільки послуги з утримання будинків та управління будинком є різними видами житлово-комунальних послуг, то, очевидно, і опосередковуватись мають різними типовими договорами. Однак, звісно ж, у першу чергу справа не у назві послуг та не у формальному поділі на види. Значно важливіше – відмінність у змісті.
 
Як можна бачити із наведеного вище, послуги з утримання будинків визначено низкою цілком конкретних дій – прибирання, технічне обслуговування, ремонт тощо. Тоді як послуги з управління – це балансоутримання (що включає в себе, зокрема, ведення бухгалтерської, статистичної та іншої передбаченої законодавством звітності, здійснення розрахунків коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів, утримання будинку тощо) та укладання договорів.
 
Якщо ж ми звернемось безпосередньо до змісту Типових договорів № 484 та № 529, то не лише зміцнимось у думці щодо нетотожності послуг з управління та утримання, а й отримаємо привід говорити про те, що в окремих випадках вони співвідносяться як частина і ціле: послуги з управління будинком можуть включати в себе послуги з його утримання.
 
У всякому разі, на користь такої позиції свідчить, зокрема, пп. 2 п. 10 Типового договору № 484, згідно з яким управитель зобов’язаний надавати послуги відповідно до вимог правил управління будинком, у тому числі забезпечувати належну експлуатацію та утримання об’єкта відповідно до його цільового призначення і здійснювати контроль за технічним  станом  інженерного  обладнання  будинків,  квартир  та приміщень такого об’єкта. При цьому забезпечувати утримання будинку управитель може в тому числі й самотужки виконуючи роботи, що охоплюються поняттям «послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій». Так, згідно з п. 1.7 Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 р. № 13, для забезпечення належного функціонування і збереження споживчих властивостей об’єкта та організації забезпечення потреб мешканців об’єкта  житлово-комунальними  послугами відповідно до стандартів, нормативів, норм, порядків і правил особа, що здійснює  управління будинком, у порядку, передбаченому законодавством, укладає договори, зокрема, із виконавцями — про надання житлово-комунальних послуг (у разі якщо особа, що здійснює управління будинком, не є виконавцем цих послуг).
 
Тобто, цілком допускається, що управитель окрім власне послуг з управління може бути виконавцем з інших житлово-комунальних послуг – в тому числі й послуг з утримання будинку.
 
Зауважимо, що аналогічним чином міркує і Мінрегіон: принаймні, в листі 21.08.2015 р. № 79-10109 чітко прозвучало, що за Законом № 417 для послуги з управління багатоквартирним будинком «характерним те, що до її складу фактично входять послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
 
Щоправда, у щойнозгаданому листі висловлена й інша важлива теза. Так, на думку Мінрегіона, у Законі № 1875 взагалі відсутня така послуга як управління багатоквартирним будинком у розумінні Закону № 417. А отже, як можемо зробити висновок, для виконання вимоги, закріпленої у ч. 3 ст. 11 Закону № 417, повною мірою не підходить ані Типовий договір № 484, ані Типовий договір № 529.
 
Зауваження, загалом, слушне. Але, врешті, за змістом Типовий договір № 484 усе ж таки більшою мірою відповідає поняттю управління багатоквартирним будинком, що закладене у Законі № 417. Та й формальних перешкод для його застосування немає: Типовий договір № 484 містить усі істотні умовами договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що вимагаються Законом № 417 (ч. 4 ст. 11):
 • перелік послуг;
 • права і обов’язки сторін;
 • ціна на послуги;
 • строк дії договору.
А загалом, сподіваємося, чекати від Кабміну на новий, актуальний типовий договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком залишилося недовго. Так, нещодавно законотворцями було ухвалено Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 р. № 2189-VIII (далі – Закон № 2189), з введенням в дію якого, що відбудеться 10.06.2018 р., Закон № 1875 втратить чинність. Серед іншого, Законом № 2189 вносяться зміни до ч. 4 ст.11 Закону № 417, згідно з якими істотними умовами договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком визнаватимуться:
 • перелік послуг;
 • вимоги до якості послуг;
 • права і обов’язки сторін;
 • відповідальність сторін за порушення договору;
 • ціна послуг;
 • порядок оплати послуг;
 • порядок і умови внесення змін до договору;
 • строк дії договору, порядок і умови продовження дії та розірвання договору.
Як бачимо, перелік значно ширший, порівняно з діючими вимогами. Тож, хай там як, а Уряду доведеться попрацювати над оновленням Типового договору № 484 або розробкою нового документу на його заміну.
 
 
Вікторія Туманова, юрист

джерело: osbb-inform 

 
Коментарі (0)