Рус Укр
ГоловнаПублікаціїЖитлоУкраїнські ліфти у стані вільного падіння
Новини ЖКГ
19 Березня 2024 p.
07 Березня 2024 p.
06 Березня 2024 p.
04 Березня 2024 p.
01 Березня 2024 p.
29 Лютого 2024 p.
28 Лютого 2024 p.
23 Лютого 2024 p.
21 Лютого 2024 p.
Опитування всі опитування
ЩО ПЕРЕШКОДЖАЄ ВАМ ВЧАСНО СПЛАЧУВАТИ РАХУНКИ ЗА ПОСЛУГИ ЖКГ?
Занадто високі тарифи
Регулярне підвищення квартирної плати
Низька якість послуг або їх повна відсутність
Не дотримання виконавцями термінів з вивезення сміття
Бездіяльність ЖЕКу
Нічого, я завжди вчасно сплачую
Я не вважаю за потрібне платити за комунальні послуги


УК  NEW Роз'яснення, щодо розрахунку розміру житлової субсидії

УК  NEW Житлова субсидія: хто має право на її отримання

УК  При призначенні субсидії враховуються доходи подружжя, незалежно від їх реєстрації

УК   Категорії громадян, які втратили право на отримання субсидії

УК  П'ять основних питань та відповідей про субсидію на оплату ЖКП

 



 

 



 

Українські ліфти у стані вільного падіння

Останніми роками стан ліфтового господарства суттєво погіршився. Наразі майже 60% ліфтового парку – це ліфти, які мають термін експлуатації 25 і більше років. У Мінрегіоні констатують відсутність заходів, спрямованих на відновлення підйомників.

Як відомо, ліфти належать до вертикального транспорту підвищеної небезпеки і, згідно з вимогами Держстандартів №22011-95, їхня експлуатація після закінчення 25 років встановленого терміну заборонена без проведення експертної оцінки. 

За інформацією Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, станом на 1 липня 2015 року в Україні, без урахування АР Крим та м. Севастополя, а також непідконтрольних українському уряду територій Донецької та Луганської областей, кількість житлових будинків, обладнаних ліфтами, складає 26,5 тис. одиниць. У них налічується 84 тис. ліфтів. Кількість ліфтів, які мають термін експлуатації 25 і більше років, становить 49,2 тис. одиниць, що складає 58,6% ліфтового парку України.
 
При цьому у Міністерстві підкреслюють, що найкритичніша ситуація склалася у Донецькій, Харківській та Черкаській областях. У цих регіонах кількість ліфтів, що експлуатуються 25 і більше років становить близько 80%. Кращий показник демонструє Київська область – 18,4%.
 
Водночас у Мінрегіоні зазначають, що практично у всіх регіонах України у занедбаному стані перебувають також і диспетчерські системи. Більшість з них відпрацювали 20 і більше років та потребують заміни або модернізації. Однак нові диспетчерські практично не будуються і не вводяться в експлуатацію. 
 
«Все це призвело до зменшення кількості диспетчеризованих ліфтів в Україні: з 80% у 1994 році до 58,4% - зараз» - пояснюють у відомстві.
 
Варто зауважити, що кількість непрацюючих ліфтів на цей час становить 2,1 тис. одиниці, що складає 2,5% від загальної кількості ліфтів. Найбільше таких ліфтів у Сумській (12,9%), Кіровоградській (10,1%) та Донецькій (9,3%) областях. А ось у Чернігівській та Івано-Франківській області усі ліфти без винятку працюють.
 
 
Так, з початку року кількість ліфтів, які мають термін експлуатації 25 і більше років збільшилася на 0,9%, кількість диспетчеризованих ліфтів зменшилася на 0,5%, а кількість непрацюючих ліфтів зросла на 0,3%.
 
Якщо порівнювати з показниками минулих років. За останню п’ятирічку кількість ліфтів, котрі відслужили 25 і більше років збільшилася на 21%, кількість диспетчеризованих зменшилася на 4%. 
 
Нагадаємо, на початок 2010 року, з урахуванням АР Крим та м. Севастополя, а також  Донецької та Луганської областей повністю, ліфтове господарство України налічувало 90,2 тис. ліфтів, які обслуговували 28,7 тис. житлових будинків; з них диспетчеризовані — 56,5 тис. одиниць (62,3%). Кількість ліфтів, які мають термін експлуатації 25 і більше років становив 34 тис. одиниць (37,7%).
 
За результатами аналізу відповідних даних, у Мінрегіоні констатують вкрай високий рівень фізичного і морального зносу ліфтового обладнання та практичну відсутність заходів, спрямованих на його відновлення.
 
Поряд з цим, Міністерство роз’яснює, що згідно з Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом №76 Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року, утримання і ремонт ліфтів здійснює виконавець зазначених послуг або за договором – спеціалізована організація; виконавець послуг має право самостійно утримувати та ремонтувати ліфти за умови наявності відповідних дозволів. Відповідальність за справний стан і безпечну експлуатацію ліфта покладається на його власника.
 
Відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який затверджено постановою №869 Кабінету Міністрів від 1 червня 2011 року, до складу тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій включаються, зокрема, витрати з технічного обслуговування ліфтів, витрати з обслуговування систем диспетчеризації (підтримання в робочому стані систем у ліфті, на вході до ліфта та на робочому місці диспетчера), витрати з поточного ремонту, витрати з енергопостачання для ліфтів.
 
Згідно із Положенням про систему технічного обслуговування та ремонту ліфтів в Україні, затвердженим наказом №73 Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 10 квітня 2000 року, власник ліфта повинен забезпечити його безпечну експлуатацію та технічне обслуговування. Система технічного обслуговування та ремонту ліфтів передбачає виконання за графіком робіт з метою забезпечення безперебійної, безпечної роботи ліфтів, а також запобігання передчасного спрацювання обладнання і підтримання їх належного технічного стану.
 
Вимоги до будови, виготовлення, монтажу, налагодження, проведення технічного огляду та експертного обстеження, експлуатації, ремонту, реконструкції та модернізації ліфтів, підйомників та їх складових частин встановлено Правилами будови і безпечної експлуатації ліфтів, які затверджено наказом №190 Державного комітету з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 1 вересня 2008 року.
 
 
Разом з тим, Законом України «Про охорону праці» передбачено державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці. Відповідно до статті 21 Закону України «Про охорону праці» постановою № 687 Кабінету Міністрів від 26 травня 2004 року затверджено Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, яким встановлено, що у процесі експлуатації ліфти підлягають технічним оглядам і експертним обстеженням. 
 
Так, ліфти повинні підлягати технічним оглядам: первинному (повному); періодичному (раз в 2 роки); позачерговому (після аварії, реконструкції, перерви в експлуатації більше 12 місяців).
 
Експертне обстеження проводиться у разі: закінчення граничного строку експлуатації; реконструкції (перебудови) або модернізації, якщо це обумовлено нормативно-правовими актами з охорони праці; аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру, з метою визначення можливості відновлення; виявлення під час проведення технічного огляду зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів, що перевищують допустимі значення. В інших випадках експертне обстеження устатковання проводять відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця. 
 
То чому з кожним роком українське ліфтове господарство все більше занепадає? Пояснення дуже просте і часто використовується у всіх сферах ЖКГ – брак достатнього фінансування. На відновлення обладнання необхідні мільярди гривень. 
 
Якщо у 2011 році уряд намагався поліпшити ситуацію шляхом внесення змін до Закону України «Про загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 рр.». Зокрема, в документі пропонувалося передбачити окремий захід – «Капітальний ремонт, модернізація, заміна ліфтів та диспетчерського контролю» із загальним обсягом фінансування 5,9 млрд грн. У 2012-му лунали заяви про закриття питання модернізації ліфтового господарства за декілька років. То сьогодні про це навіть мова не йде. Хоча заміна ліфтового обладнання також сприяє підвищенню енергоефективності будинків.
 
Анастасія Люк
 
Коментарі (0)